جک صلیبدار ساختمانی

تعاریف
جهت بتن ریزی سازه های با وزن سبکتر بعنوان پایه موقت تا زمان گیرش بتن از جک سقفی استفاده میشود .
همچنین از جک های ساختمانی در نگهداری قالب بندی دیوارهای برشی و شاقولی قالب این دیوار استفاده میکنند .
جکهای ساختمانی به شکل های مختلفی ساخته میشود که عبارتست از
سقفی ساده ، صلیبدار ثابت و صلیبدار متحرک
که نوع صلیبدار ثابت مطلوبیت بیشتری در بازار دارد . این محصول از دو قسمت نری جک و مادگی جک تشکیل شده که قسمت نری از لوله ۵ و مادگی از لوله ۶ میباشد . قسمت نری دارای ۱۱ سوراخ میباشد که جهت رگلاژ و تنظیم جک توسط پین فنردار سوراخکاری شده است . صلیب جکها در دو نوع قوطی و ناودانی ۶ و در اندازه های ۷۰ و ۸۰ سانت ساخته میشود . در بالای قسمت مادگی پیچ و مهره جک سقفی جوش داده شده که در اندازه های ۱۷ و ۲۰ سانت و گام ۶ و ۸ تراشکاری شده است . انواع جکهای ساختمانی از نظر استراکچر و شکل ظاهری به ۳ دسته
۱- جک ساختمانی ساخته شده از لوله
۲- جک تلسکوپی ساخته شده از سولجر
۳- جک ساختمانی عراقی (uشکل)
تقسیم میشود .
در جکهای ساختمانی لوله تحمل تنش گسیختگی در قسمت لوله ۵ اتفاق می افتد که باید پیمانکاران محترم دقت کنند وزن سقف از تنش گسیختگی جک فراتر نرود که خدای نکرده سقف دچار ریزش و یا خیز بسیار نگردد و حتما قبل از تهیه ابزار محاسبه شده باشد . همچنین نکته قابل توجه بستر و کف محدوده ای ست که قرار است جک ها در آن زیر سقف چیدمان شوند که باید محکم و قابل اتکا باشد و حتما قبل از قرارگزاری جکها ، به این مسئله توجه شود . چون اگر سست باشد موقع بارگذاری و بتن ریزی سقف ممکن است جک فرو رفته و باعث خیز جدی و خدای نکرده باعث اتفاق ناگوار گردد .

متره و برآورد جک صلیبدار :
برای برآورد جک از روی نقشه ، مساحت زیر کار باید محاسبه شود و جکها در فواصل یک متری در راستای افقی و عمودی قرار گیرند . بطور مثال یک سقف ۳۰۰ متری تعداد ۳۰۰ عدد جک مورد نیاز است . در زیر پوتر ها نیز به فاصله یک متر از یکدیگر جک گذاری میشود .
نحوه بازکردن و برداشتن پایه های موقت (جکها) :
بسیار اهمیت دارد که برای برداشتن پایه های موقت در یک دهنه ، ابتدا باید از اطراف و لبه های دهانه برداشته شود و سپس به ترتیب تا وسط دهانه . این امر به دلیل نیروی لنگر خمشی ماکزیممی هست که در وسط دهانه اتفاق می افتد . البته این کار بعد از گیرش زمان مقرر بتن باید انجام پذیرد .

انواع جکها از نظر ابعاد و اندازه :
جکهای ساختمانی از نظر سایزبندی به اندازه ۳/۵ ، ۴ ، ۴/۵ ، ۵ متر ساخته میشود که مورد مصرف جک ۳/۵ متری برای ساختمانهای مسکونی شهری کاربرد بیشتری دارد . جک های بلندتر برای پروژه با ترتفاع بیشتر همچون پروژه های تجاری ، مخزن ها ، سالن های همایش و … کاربرد دارد و استفاده میشود . برای یکپارچگی بیشتر جکها در کارگاه این جکها را به چهار تراش ها با سیم مفتول متصل میکنند و دربعضی موارد پیانکاران و قالب بندها از بازوهای مورب ، جکهارا به یکدیگر وصل مینمایند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما