قالب فلزی و انواع آن

قالب فلزی مدولار(استاندارد) :
تعریف :
جهت فرم دهی و شکل دادن بتن به منظور ایجاد سازه بتنی از قالب بتن استفاده میشود . بتن ماده ای سیال میباشد که برای فرم گرفتن نیاز به قالب دارد تا زمان گیرش سپری شود . تمام اجزاء ساختمان از قبیل ستون ها ، دیوار برشی ، سقف ، فونداسیون برای اجراشدن نیاز به قالب بندی دارند که طرز قالب بندی هرکدام متفاوت میباشد . به منظور انعطاف در عملیات قالب بندی ، قالب ها در اندازه های مختلفی از کوچک تا بزرگ ساخته میشوند .

انواع قالب :
از نظر شکل و ظاهر :
قالب های بتن موجود در بازار عمدتا به ۲ دسته پانچ مستطیلی ، لوبیایی ، تقسیم میشود . وزن قالبهای با پانچ مستطیلی متر مربعی ۴۰ کیلو و پانچ لوبیایی متر مربعی ۴۳ کیلو میباشد . قالب فلزی بر اساس سازه مورد نظر در ابعاد و اندازه های گونان انتخاب میشود . ضخامت ورق استفاده شده در ساخت قالبهای فلزی ، در تسمه های پانچ شده ۵ میل و در ورق رویه بتن خور ۳ میل میباشد . همچنین استیفنر ها پشت از ورق ۳ میل ضخامت استفاده میشود . قالب تولید شده در کارخانه کالابتن دارای عرض ۵ سانت بوده و فاصله آکس به آکس پانچ ها نیز ۵ سانت بود . همچنین طول و عرض پانچ ها ۱.۲×۱.۴ سانت میباشد . معمولا تسمه های پانچ شده ی دور را یک میل داخل ورق رویه جوش میدهند . این به آن دلیل است که در هنگام مونتاژ و بستن قالبها به یکدیگر توسط پین و گوه ، شیره بتن خارج نشود و قالبها کاملا به هم چسبیده باشند . جوش ورق ها هم میتواند الکترود باشد و هم co2 . معمولا از هر دو جوش در ساخت قالب استفاده میکنند . طول جوش و بعد جوش و فاصله جوش ها از یکدیگر بر اساس تحمل و مقاومت مورد نیاز محاسبه میگردد . ورق استفاده شده در قالب درجه یک شرکت کالابتن ، ورق فولاد مبارکه st37 میباشد که بهترین کیفیت حال حاضر در بازار را به خود اختصاص داده . مراحل تولید قالب بتن در کارخانه عبارتست از برشکاری ورق ، پرسکاری ورق ، جوشکاری ورق ، کنترل کیفی .

از نظر سایز و ابعاد :
قالبهای مدولار مستطیلی شکل دارای طول ۱۰۰ ، ۱۵۰ ، ۲۰۰ سانت و عرض ۱۰ ، ۱۵ ، ۲۰ ، ۲۵ ، ۳۰ ، ۳۵ ، ۴۰ ، ۴۵ ، ۵۰ میباشد . همچنین کنج ها به دو نوع داخلی و خارجی تقسیم میشود که داخلی استاندارد ۱۰×۱۰ و خارجی استاندارد دارای ابعاد ۵×۵ ، ۱۰×۵ میباشد . طول کنج ها ۱۰۰ و ۱۵۰ سانت ساخته میشود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دیدگاه شما